Zapraszamy na pokaz filmu „United in Anger” z komentarzem [Queerowy Klub Filmowy]

Queerowy Klub Filmowy zaprasza 13 grudnia o 16:00 na pokaz filmu dokumentalnego „United in anger”. Gościem projekcji będzie Jakub Janiszewski.

Wydarzenie na facebooku tutaj.

„United in Anger: A History of ACT UP” to inspirujący dokument o narodzinach i życiu ruchu społecznego ACT UP z perspektywy osób zaangażowanych w walkę z pandemią HIV/AIDS w USA. Wykorzystując historie mówione członków ACT UP, jak również unikatowe zdjęcia archiwalne, film przedstawia siłę ruchu ACT UP: jego walkę przeciw korporacyjnej chciwości, obojętności społecznej i zaniedbaniom rządu amerykańskiego.
Producenci Jim Hubbard i Sarah Schulman stworzyli film, który doskonale chwyta wysiłki ruchu, by usunąć stygmatyzację z osób chorych na AIDS, przyśpieszyć badania nad lekami na chorobę oraz ukazać prawdę o epidemii. W filmie pokazano kilka akcji ACT UP, m.in. „Seize Control of the FDA”, „Stop the Church” i „Day of Desperation”.

Naszym gościem będzie Jakub Janiszewski.

Jakub Janiszewski to polski felietonista, reportażysta i dziennikarz radiowy. W swoich publikacjach zajmował się przede wszystkim kulturą. Był krytykiem teatralnym w „Życiu Warszawy” oraz redaktorem prowadzącym dział teatralny w „Informatorze Kulturalnym Stolicy”. Współpracował m.in. z Polskim Radiem, miesięcznikami „Machina” i „Max”. Publikował w „Teatrze” i „Scenie”.
Jest autorem przełomowej książki: „Kto w Polsce ma HIV?” (2013), będącej syntetycznym przeglądem historii HIV/AIDS na świecie oraz w Polsce – począwszy od lat 90., aż po współczesność. Książka zawiera także rys ewolucyjny postaw polskiego społeczeństwa wobec zjawiska AIDS; odniesienie do działalności Krajowego Centrum ds. AIDS oraz swego rodzaju reportaż na temat reakcji Ministerstwa Zdrowia na epidemię HIV w Polsce.

Film zaprezentowany będzie w ramach Queerowego Klubu Filmowego. Pokaz odbędzie się w sali 200 w budynku Samorządu Studentów UW.

Wstęp wolny. Wydarzenie dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.