Zapraszamy: pokaz filmu „Lutine” i spotkanie z reżyserką [Queerowy Klub Filmowy]

Isabelle Broué – reżyserka i główna bohaterka filmu „Lutine” będzie gościem po pokazie filmowym 26 października 2016 na Uniwersytecie Warszawskim. Pokaz otwiera cykl Queerowy Klub Filmowy.

Wydarzenie na facebooku tutaj.

Poliamoria bez tajemnic. Ale i z przymrużeniem oka. Reżyserka kręci film dokumentalny o poliamorii: gdzieś pomiędzy rzeczywistością a fikcją, podejmuje ryzyko i nie zawsze może przewidzieć konsekwencje… Czy jej ukochany będzie w stanie sprostać wyzwaniom poliamorii? Czy uda jej się dokończyć swój film?

Poliamoria to termin, który pochodzi od greckiego poli (wiele) i łacińskiego amor (miłość), stąd przyjęło się dosłowne określanie poliamorii jako miłość mnoga lub wielomiłość. Według oficjalnej definicji poliamoria to związek miłosny z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Skąd wzięła się potrzeba tworzenia tego typu związków? Jak przekonują poliamoryści, wielomiłość to wyzwolenie spod presji jaką jest monogamia, czyli narzuconych norm, które, zdaniem poliamorystów, odbierają wolność wyboru i swobodę decydowania, nie dając w zamian szczęścia.

Wiele osób twierdzi, że poliamoria nie jest nowym zjawiskiem, lecz powrotem do korzeni. W dawnych kulturach plemiennych tworzenie podobnych związków było podstawą funkcjonowania. W różnych kulturach zawsze były związki, w których występował więcej niż jeden partner (na przykład w latach 70. XX w. w komunach żyły grupy dzieci „kwiatów” – wspólnoty, które uważały się za rodziny). Właśnie dlatego, że poliamoria jest powrotem do prymitywnej formy życia, która nie była regulowana zasadami kultury czy prawa, u niektórych może budzić lęk.

Naszym gościem po projekcji filmu będzie twórczyni i bohaterka filmu Isabelle Broué. Autorka odpowie na wszystkie pytania i opowie o procesie powstawania dziela. Naszymi gośćmi będą także dr Justyna Szachowicz-Sempruch (University of British Columbia) oraz Emilia Gajda z Fundacji Studio (S)praw Kobiet.

Wstęp na wydarzenie jest nieodpłatny.

Pokaz realizowany jest w ramach cyklu Queerowy Klub Filmowy.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.