Strategie queer. Od teorii do praktyki

Książka „Strategie queer. Od teorii do praktyki” to tom zbierający doświadczenia z konferencji „Strategie queer. Kulturowa i społeczna sytuacja osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w perspektywie interdyscyplinarnej”, którą Queer UW zorganizowało w czerwca 2011.

Tytuł: Strategie queer. Od teorii do praktyki
Redakcja:
Mariusz Drozdowski, Monika Kłosowska, Agata Stasińska
Wydawca: Difin
ISBN:
 978-83-7641-735-6
Data wydania: 2012
Liczba stron/format: 307/B5
Okładka: miękka
Cena: 55.00 zł

Ze wstępu:

„W czasie konferencji Strategie queer. Kulturowa i społeczna sytuacja osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w perspektywie interdyscyplinarnej, która odbyła się w czerwcu 2011 roku w Warszawie i której owocem jest niniejszy tom, wydarzyła się rzecz niezwykle ważna. W jednej sali dyskutowały ze sobą osoby, które zajmują się teoria queer od dawna, i te, które z teorią queer spotkały się dopiero w ostatnich latach.

Obok osób z naukowym zapleczem występowały więc te, które rozpoczynają dopiero przygodę z queerem pisząc prace doktorskie, magisterskie, licencjackie oraz aktywiści sięgający po zasady wypracowane przez teorię queer podczas tworzenia przestrzeni do działań, twórczych poszukiwań czy rozwiązywania problemów. Wydaje się, że dyskusje te, choć niemożliwe do uchwycenia w formie książkowej, stały się inspiracją do dalszego rozwoju i integracji środowiska osób zajmujących się teorią queer.

Książka ta nie jest monolitem, składają się na nią teksty z wielu dziedzin nauki, pisane z różnych perspektyw badawczych i ułożone tak, by od rozważań teoretycznych, przez propozycje metodologiczne, dotrzeć do narracji prywatnych opartych na przykładach wskazujących na poszczególne praktyki w obszarze queer.”

Wydanie książki dofinansowano z budżetu Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz budżetu Samorządu Doktorantów UW.

Spis treści:

1. Wprowadzenie
  2. Tożsamość seksualna – biologia, fantazmat czy przeznaczenie? Dylematy Freuda teorii seksualności i płci – Paweł Dybel
  3. „…czymś innym niż…”: queer jako (antyliberalna) polityka pożądania i różnicy – Tomasz Sikora
  4. Coming out a queer: kontekst amerykański, kontekst polski – Tomasz Basiuk
  5. Queer studies à la français. Didier Eribon i użytek z teorii – Wojciech Śmieja
  6. Od „Niech nas zobaczą” do „Miłość nie wyklucza”: Jak zmieniła się polityczna strategia LGBT w Polsce w ostatnich latach? – Agata Stasińska
  7. Postanarchistyczny queer/queerowy postanarchizm . perspektywy radykalnej polityki we współczesnym systemie-świecie – Rafał Majka
  8. Ekonomia w badaniach inspirowanych teorią queer w Polsce – Ewa Majewska
  9. A spanner in the work, czy(li) narzędzie w robocie. O użyciach i nadużyciach ujęć queerowych – Paulina Szkudlarek
  10. Działaczka czy badaczka? Przymiarki do metodologii badań w świetle teorii queer – Monika Kłosowska
  11. Spór o kompetencje rodzicielskie par osób tej samej płci. Teoria i praktyka – Ewa Hyży