Zapraszamy na pokaz filmu „Screaming queens” z przedmową dra hab. Tomasza Basiuka [Queerowy Klub Filmowy]

Queerowy Klub Filmowy zaprasza 30 listopada o 16:30 na pokaz filmu dokumentalnego „Screaming queens”. Przedmowę do pokazu wygłosi dr hab. Tomasz Basiuk z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Wydarzenie na facebooku tutaj.

Myślisz, że ruch LGBT zaczął się w Stonewall Inn? Jesteś w błędzie. Trzy lata wcześniej drag queenki i transy w San Francisco zaczęły pierwszy zbiorowy protest przeciw policji. To właśnie ich opór i walka ośmieliły kolejne osoby i spowodowały, że lawina ruszyła.

Ich zapomnianą historię opowiada film „Screaming Queens”. Był rok 1966 i wykluczone społecznie osoby – głównie transy i drag queens – spędzały czas w popularnym wśród nich miejscu: jadłodajni Compton’s Cafeteria. I właśnie w tym miejscu zapoczątkowano pierwszy protest przeciw brutalności i homo/transfobii policji. W filmie usłyszymy i zobaczymy bohaterki_ów tych wydarzeń. To ostatnia szansa, bo uczestniczki_cy tych wydarzeń powoli odchodzą z tego świata.

Naszym gościem będzie dr hab. Tomasz Basiuk z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Tomasz Basiuk uzyskał stopień doktora na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1997 roku, a stopień doktora habilitowanego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w 2014 roku. Jego zainteresowania badawcze obejmują współczesną prozę i życiopisanie oraz teorie krytyczne, w tym teorię queer. Jest w gronie założycieli i redaktorów elektronicznego czasopisma naukowego InterAlia poświęconego studiom queer (www.interalia.org.pl). W latach 2005-2012 był dyrektorem Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. Wykładał gościnnie na uniwersytetach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Holandii i USA.

Film zaprezentowany będzie w ramach Queerowego Klubu Filmowego. Pokaz odbędzie się w sali 200 w budynku Samorządu Studentów UW.

Wstęp wolny.

Trailer filmu: