TRANS-NARODOWO. Sytuacja osób transpłciowych we współczesnej Europie – zapraszamy na międzynarodowe seminarium naukowe

Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Max Nisol, który wygłosi referat „Au­delà des catégories binaires: les diversités des genres”. Zapraszamy serdecznie 24 kwietnia o godzinie 16:30. Wstęp wolny.

Zapewniamy tłumaczenie z francuskiego na polski. Spotkanie odbędzie się w sali 203 w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW (Nowy Świat 69).

Link do wydarzenia na facebooku TUTAJ.

Transpłciowość jest niemalże nieobecna w powszechnej świadomości społecznej, a dla osób transpłciowych stan przeżywania życia w nie swojej płci stanowi osobistą tragedię. W grupie tych osób notowany jest największy odsetek samobójstw. Niezwykle często ludzie ci narażeni są na dyskryminację i przejawy motywowanego ksenofobiczną nienawiścią bandytyzmu. Obecnie prawo wielu krajów europejskich – m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Holandia, Belgia, Dania, Szwecja i inne – reguluje już te kwestie kompleksowo. Prawodawstwo polskie pomija jeszcze ten problem, sytuując osoby transseksualne poza obszarem prawa w wielu sytuacjach. W Polsce nie istnieją przepisy prawa regulujące wyjątkową sytuację osób transpłciowych.

Jak sytuacja ta wygląda w Europie w 2014 roku? Jak ma się emancypacja ruchów gejowsko-lesbijskich do sytuacji osób trans*? Jak na tym tle wypada Polska i co jeszcze może się w tym temacie wydarzyć w najbliższym czasie?

Na te pytania odpowiedzieć spróbują nasi goście.

W programie seminarium:

– pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Wielość płci” (USA, 2009)
– prof. Max Nisol (Belgia) „Au­delà des catégories binaires: les diversités des genres”
– dr Lalka Podobińska (Polska, Fundacja Trans-Fuzja) „Sytuacja prawna osób trans w Europie”

O prof. Maxie Nisol:
(wkrótce)

O dr Lalce Podobińskiej:
Lalka Podobińska to polska działaczka społeczna, współzałożycielka, wieloletnia wiceprezes, a od 7 grudnia 2011 r. prezeska Fundacji Trans-Fuzja, fundatorka i członkini Rady Fundacji LGBT Business Forum, pełni funkcję dyrektorki biura poselskiego Anny Grodzkiej. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie i studia doktoranckie na Akademii Medycznej w Łodzi. Jest doktorem nauk farmaceutycznych. Przez wiele lat zajmowała się pracą w charakterze nauczyciela akademickiego oraz pełniła funkcję członkini zarządów różnych organizacji społecznych. Publicystka czasopisma Replika.

O filmie „Wielość płci”:
Jedno dziecko na blisko dwa tysiące noworodków jest ambiwalentne płciowo, dotknięte anomalią morfologiczną, genetyczną lub genitalną. W podobnych sytuacjach lekarze i rodzice stają przed dylematem, czy poddać dziecko operacji, „przeciągając je” na jedną ze stron. Decyzja należy do wyjątkowo trudnych. Zwłaszcza, że gender, czyli płeć społeczno-kulturowa może pozostać zgoła odmienna od zmodyfikowanej chirurgicznie płci biologicznej. Charakterystyczny dla zachodniej cywilizacji podział na dwie płcie jest obcy dla wielu innych kultur. W miejscach takich jak, Indie czy Polinezja natknąć się można na przedstawicieli tzw. trzeciej płci, którzy nie uważają się ani za mężczyzn ani za kobiety. Dokument „Wielość płci” podejmuje niełatwy temat związków płci biologicznej i genderu, każąc zastanowić się nad ich wzajemnymi zależnościami.

Zapraszają:
Queer UW
Ambasada Królestwa Belgii
Delegacja rządu Walonii-Brukseli
Fundacja Wolontariat Równości