Debata z Queer UW podczas 8. Festiwalu 5. Smaków

Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny „Gender w Azji, gender w Europie. Transseksualizm w filmie i życiu społecznym”, którego gośćmi będą m.in. filipińska reżyserka Tanwarin Sukkhapisit i tajski filmowiec Eduardo Roy Jr.

Debata zaplanowana jest na 18 listopada w sali 200 w budynku Samorządu Studentów UW i odbywa się w ramach Festiwalu 5. Smaków.

Sekcja „Queer Azja” jest w tym roku inspiracją do refleksji nad różnicami w podejściu do ciała, płci i seksualności w różnych kulturach Azji. Gdzie kończy się wpływ tradycji, a gdzie kultury zachodniej? W jaki sposób dzisiejsze podejście do piękna, norm zachowań kształtowane jest przez religię, a w jaki przez popkulturę? Proponujemy cykl wykładów o szerokim zakresie tematycznym – z nadzieją, że staną się punktem wyjścia do dyskusji i zainspirują do dalszych poszukiwań.

W wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej „trzecia płeć” i inne formy transgenderowej i transpłciowej identyfikacji mają swoją przestrzeń w kulturze, zarówno w jej tradycyjnych, jak i współczesnych formach. Np. w Indiach czy Nepalu wprowadzono rozwiązania legislacyjne, umożliwiające wybór płci innej niż męska i kobieca w oficjalnych dokumentach oraz chroniące osoby transgenderowe przed dyskryminacją. Dyskusja będzie dotyczyła relacji między prawem a rzeczywistością społeczną, zmian, jakie zachodzą na skutek działalności organizacji LGBTI, ale także obecności osób transpłciowych i transgenderowych w kulturze popularnej – filmie, mediach, teatrze.

W dyskusji udział wezmą zaproszeni specjaliści: dr hab. Jacek Kochanowski – wykładowca gender studies, kierownik Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością na Uniwersytecie Warszawskim oraz Kim Lee – warszawska drag queen, pochodzenia wietnamsko-koreańskiego, regularnie współpracująca z organizacjami równościowymi, a także goście z Tajlandii i Filipin: Tanwarin Sukkhapisit, reżyserka filmu „Będzie lepiej” i Eduardo Roy, Jr., reżyser „Metamorfozy”.

Debatę poprowadzi Jej Perfekcyjność, Prezesa Queer UW.

Program całej Akademii (Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24), wstęp wolny:

  • 13 XI, 15:00 – Nieheteronormatywność w muzułmańskiej Azji – dr Katarzyna Górak-Sosnowska
  • 14 XI, 15:00 – Seksualność i nagość w sztuce chińskiej – Magdalena Furmanik
  • 17 XI, 15:00 – Homoseksualizm w konfucjańskim kręgu kulturowym: Korea, Japonia, Tajwan – dr Christoph J. Shin-Janasiak
  • 18 XI, 16:00 – Gender w Azji, gender w Europie. Transseksualizm w filmie i w rzeczywistości społecznej – panel dyskusyjny z udziałem specjalistów (UW, sala 200, ul. Krakowskie Przedmieście 24)
  • 19 XI, 15:00 – Erotyczne fetysze w japońskiej popkulturze – Jagoda Murczyńska
  • 20 XI, 15:00 – Święte wzory, puste kropki: tatuaż etniczny w Azji Południowo-Wschodniej – Tomasz Madej

Program samego Festiwalu 5. Smaków znaleźć można tutaj.