Poznaj zapomnianego bohatera – pokaz filmu Brother Outsider z przedmową dr Anny Pochmary-Ryżko [Queerowy Klub Filmowy]

Historia wymazanego z powodu swojej homoseksualności bohatera ruchu równouprawnienia rasowego Bayarda Rustina jest tematem filmu, na pokaz którego zapraszamy 16 stycznia o godzinie 16:30 na Uniwersytet Warszawski. Wstęp wolny.

16 stycznia 2017
16:30-18:30
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek samorządu, sala 200
tutaj

Wielokrotnie nagradzany dokument “Brother Outsider” (2013) ma na swoim koncie przeszło 25 nagród i wyróżnień. Doceniony nagrodą Grand Jury Prize na Sundance Film Festival, na którym debiutował, stanowi poruszający hołd dla zapomnianej postaci ruchu praw obywatelskich, Bayarda Rustina.

Nagrodzony w 2013 roku przez prezydenta Baracka Obamę pośmiertnym Prezydenckim Medalem Wolności, Rustin był postacią równie fascynującą co kluczową dla historii Ruchu: jeden z najważniejszych organizatorów marszu na Waszyngton, doradca Martina Luthera Kinga i A. Philpa Randolpha, propagator nauk Gandhiego, od którego uczniów uczył się w Indiach. Jednak ze względu na swoją homoseksualną orientację jego nazwisko nie przeszło do historii wraz z pozostałymi ojcami ruchu praw obywatelskich. FIlm “Brother Outsider” przybliża zarówno sylwetkę tej ciekawej postaci, jak i kreśli sytuację osób homoseksualnych w Ameryce lat 20.

anna_pochmaraNaszą gością będzie dr Anna Pochmara-Ryżko, adiunktka w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada dwa tytuły magistra w zakresie literatury oraz kultury amerykańskiej. Jej publikacje dotyczą przede wszystkim męskości i płci kulturowej, badań nad seksualnością oraz kultury afro-amerykańskiej. Jest autorką książki “The Making of the New Negro: Black Authorship, Masculinity, and Sexuality” (2011).

Film zaprezentowany będzie w ramach Queerowego Klubu Filmowego.
Pokaz odbędzie się w sali 200 w budynku Samorządu Studentów UW.
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.