Spotkanie: Gender i queer radykalnie – postpłciowość i radykalizmy queer

Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Majką na temat postpłciowości i radykalnych teorii queerowych. Już 25 marca (poniedziałek) o 17:00 na Uniwersytecie Warszawskim przy ul. Dobrej 55 w sali 3.014 (III piętro).

Wydarzenie na facebooku tutaj. A tutaj mapka z zaznaczonym miejscem spotkania.

Czym jest postpłciowość? Czy żyjemy w świecie, gdzie każdy i każda może być tym i tą, kim chce – w świecie-hipermarkecie, w którym komponujemy swoją własną płeć, tak jak nam pasuje w danej chwili? Czy świat postpłciowy jest pewnym postulatem na przyszłość, horyzontem, do którego musimy dojść powoli liberalnymi krokami? Jak wygląda i gdzie jest queerowa utopia? Czym jest/ nie jest queer w neoliberalizmie? Czy queer to tylko płciowość i seksualność? Czy teorie queer jako projekty generalnie rzecz biorąc antywykluczeniowe, egalitaryzujące, są też projektami antykapitalistycznymi? Jak się myśli o płci i seksualności, jeśli znika nam z optyki perspektywa klasowa?

Koncepcyjnie spotkanie będzie podzielone niejako na dwie części, które – po przeanalizowaniu dwóch koncepcji, tj. postpłciowości oraz antykapitalistycznej perspektywy queer – łączą się ze sobą w taki sposób, że jedna stanowi warunek drugiej. Dla (neo)liberalnego umysłu, mocno osadzonego w pragmatycznym tu i teraz, będą to narzędzia zbyt radykalne i utopijne – w sensie pejoratywnym.

Rafał Majka – absolwent filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Współredaktor czasopisma naukowego poświęconego studiom queer InterAlia (www.interalia.org.pl). Obecnie jest doktorantem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS w zakresie kulturoznawstwa; w dysertacji bada perspektywy radykalnej polityki na styku studiów queer i studiów postanarchistycznych. Jego zainteresowania obejmują studia kulturowe, gender oraz queer studies, feminizm, filozofię polityczną, współczesne teorie krytyczne, antropologię oraz ruchy społeczne. W tym roku ukazała się pod jego redakcją książka „Postpłciowość? Praktyki i narracje tożsamościowe w ponowoczesnym świecie” (wyd. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, pod red. A.E. Banot, A. Barabasz i R. Majka).

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.