Legalna prostytucja. Dbałość o prawa człowieka czy krok za daleko? – zapraszamy na seminarium

Prof. Monika Płatek (UW), dr Agata Dziuban (UJ), Anna Kulikowska (Amnesty International) oraz Edyta Baker (Fundacja Trans-fuzja) będą gośćmi naszego seminarium „Legalna prostytucja. Dbałość o prawa człowieka czy krok za daleko?”. Zapraszamy na nie 3 listopada o godzinie 16:00 na Uniwersytet Warszawski.

Wydarzenie na facebooku TUTAJ.

Rezolucja Amnesty International, wzywająca do dekryminalizacji prostytucji na całym świecie, odbiła się szerokim echem. Temat tak trudny i tak często drażliwy, musi wywoływać emocje. Dlatego też chcemy spróbować bez emocji zająć się znaczeniem tego dokumentu jak i tematem samej pracy seksualnej.

Ponad 400 delegatów Amnesty International w Dublinie zdecydowało wydać opinię i rozpocząć pracę nad programem ochrony praw osób świadczących usługi seksualne. Jak zapowiedziała organizacja to dopiero pierwszy etap prac. Po jego utworzeniu AI będzie przekonywać kolejne rządy o przyjęcie postulowanych rozwiązań. O sprawie zrobiło się głośno szczególnie przez wątek dotyczący depenalizacji prostytucji jako jednego z punktów programu. Kwestia „całkowitej depenalizacji wszelkich aspektów usług seksualnych świadczonych za obopólną zgodą” jak twierdzi sekretarz AI Salil Shetty, była jedną z najtrudniejszych i największych decyzji jakie podjęła dotychczas organizacja.

Wg AI dekryminalizacja jest jedną z najlepszych metod obrony prawa człowieka osób świadczących usługi seksualne. „Penalizacja usług seksualnych świadczonych przez osoby dorosłe za obopólną zgodą może skutkować częstszym naruszaniem praw”, dlatego Amnesty rozpocznie loobing na rzecz zaprzestania karania osób zajmujących się prostytucją i sutenerstwem. Odrębne zdanie w tej sprawie mają organizacje broniące praw kobiet – podnoszone są  głosy o ograniczenie depenalizacji tylko i wyłącznie do prostytutek, podtrzymanie jednak karanie klientów i sutenerów. Ich zdaniem całkowita dekryminalizacja może spowodować przebranżowienie stręczycieli w biznesmenów, którzy będą mogli bezkarnie sprzedawać usługi seksualne.

Podczas seminarium wysłuchamy wystąpień:

  • prof. Monika Płatek (UW) „Prawna sytuacja pracowniczek i pracowników seksualnych w Polsce i nie tylko”
  • dr Agata Dziuban (UJ) „O prawo do życia i prawo do pracy. Ruch pracowników i pracowniczek seksualnych w Europie”
  • Anna Kulikowska (Amnesty International) „Stanowisko AI w sprawie praw człowieka osób świadczących usługi seksualne”
  • Edyta Baker (Fundacja Trans-fuzja) „Trans*prostytucja. Polskie doświadczenia organizacji pozarządowej”

oraz zaprosimy publiczność do dyskusji na ten temat.

Seminarium odbędzie się w sali 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów UW – Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Wejście tuż za bramą główną po prawej stronie. (Szczegóły na mapce obok – kliknij, aby powiększyć.)

Patronat nad wydarzeniem objął serwis Queer.pl.

Organizację seminarium dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.

Wstęp wolny.

O osobach występujących:

prof. Monika Płatek (Uniwersytet Warszawski) – wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest Kierowniczką Zakładu Kryminologii. Prowadzi także zajęcia na gender studies w Polskiej Akademii Nauk. Ma skończona aplikację sędziowską. Jest inicjatorką zajęć klinicznych typu „Street Law” w Polsce. Jest honorową Prezeską Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej [PSEP], które współtworzyła kierując nim w latach 1994-2009. Jako ekspertka z zakresu prawa, praw człowieka i praw kobiet współpracuje z OBWE ODIHR, Radą Europy, organami UE, polskim Parlamentem i organizacjami  naukowymi i obywatelskimi. Jest także m.in. członkinią Międzynarodowego Komitetu Redakcyjnego The British Journal of Criminology” and “Social & Legal Studies” oraz Radzie Naukowej „Niebieskiej Linii”.  Uczestniczy też w pracach Komitetu ds. Przeciwdziałania Przemocy wobec kobiet EIGE

dr Agata Dziuban (Uniwersytet Jagielloński) – socjolożka, streetworkerka, i tłumaczka. W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się współczesne przemiany jednostkowej tożsamości, (transgresyjne) praktyki cielesne, biopolityka i praca seksualna. Obecnie realizuje projekt badawczy poświęcony mobilizacji pracowników seksualnych w obliczu epidemii HIV na terenie byłego Związku Radzieckiego. W latach 2013-2014, pełniła funkcję European HIV Policy Officer przy Global Network of Sex Work Projects (NSWP). Współzałożycielka Sex Work Polska, koalicji na rzecz praw pracowniczek i pracowników seksualnych w Polsce, oraz, od 2014 roku, Policy Officer przy International Committee on the Rights of Sex Workers in Europe (ICRSE).

Anna Kulikowska (Amnesty International) – absolwentka prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2013 r. posiada uprawnienia radczyni prawnej. Z Amnesty International związana od 2001 r. Koordynatorka krajowych i międzynarodowych projektów z zakresu edukacji praw człowieka, edukacji globalnej i obywatelskiej prowadzonych przez Stowarzyszenie Amnesty International w latach 2007-2013. Obecnie odpowiedzialna za programową działalność Stowarzyszenia.


Edyta Baker
 (Fundacja Trans-fuzja) – transpłciowa kobieta w trakcie procesu korekty płci. Członek zarządu i rzecznik prasowy Fundacji Trans-Fuzja, jedynej polskiej organizacji działającej na rzecz osób transpłciowych. W fundacji zajmuje się m.in. organizacją przedsięwzięć integracyjnych dla środowiska osób trans. Prowadzi także warsztaty szkoleniowe dotyczące transpłciowości oraz uczestniczy w innych przedsięwzięciach edukacyjnych poświęconych tej tematyce. Z zawodu – dziennikarka i redaktorka z wieloletnim stażem w dziennikach ogólnopolskich, prasie lokalnej i branżowej.