Debata „Czy i jaka Parada Równości?” – zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy na debatę poświęconą refleksji nad Paradą Równości. We wtorek 9 grudnia o 16:15 na Uniwersytecie Warszawskim spotkają się dr hab. Tomasz Basiuk, Anna Grodzka, prof. Ireneusz Krzemiński, Łukasz Pałucki i Agnieszka Furja Weseli. Goście rozmawiać będą na temat strategii ruchów LGBTQ w kontekście Parady Równości. Wstęp wolny.

Wydarzenie facebookowe tutaj.

Czy maszerowanie ma sens? Czy zasadnym jest włączanie się ruchów LGBTQ w szersze ruchy prorównościowe? Czy to dobra strategia dla tej mniejszości?

Rokrocznie przy okazji organizacji Parady Równości pojawiają się krytyczne głosy osób, będących przedstawicielkami_ami mniejszości, iż formuła wydarzenia nie przystaje do polskich realiów, nie sprawdza się i jest wręcz przeciwskuteczna. Dyskusja na temat tego, jakie strategie przyjmować powinien ruch LGBTQ i inne ruchy prorównościowe toczy się zresztą na całym świecie. Podstawowa różnica pomiędzy strategią asymilacyjną i rewolucyjną zarysowuje tylko oś sporu, która przedstawia uproszczoną wizję tego, co ruchy emancypacyjne – w szczególności zaś ruch LGBTQ – oferują w swoich działaniach.
Parada Równości nie osiągnęła jeszcze tego, co organizatorzy nazywają „masą krytyczną”. Ich zdaniem, w bliskoczterdziestomilionowym kraju, stołeczna manifestacja prorównościowa powinna być zdecydowanie większa i liczniejsza. Specyfika naszego kraju okazuje się mieć także wpływ na obecność komercyjnych działań przy okazji Parady Równości. Firmy i korporacje, wspierające chętnie emancypację na całym świecie, w Polsce nadal nie przekonały się do takich akcji.

Czy to oznacza, że rzeczywiście specyfika naszego kraju tak silnie wpływa na emancypację ruchów LGBTQ? Czy strategie przyjmowane w innych miejscach na świecie nie sprawdzają się u nas? Czy maszerowanie w radosnym pochodzie rzeczywiście okazuje się mieć negatywny wpływ na postrzeganie grup mniejszościowych? Jak zatem działać? Jakie akcje przygotowywać i wspierać, by skuteczniej walczyć na rzecz grup marginalizowanych?

Debata odbędzie się 9 grudnia (wtorek) na Uniwersytecie Warszawskim w budynku Samorządu Studentów (Mały Dziedziniec UW) w sali 200 (II piętro) o godzinie 16:15. Wstęp wolny.

W debacie udział wezmą:

dr hab. Tomasz Basiuk (Ośrodek Studiów Amerykańskich UW) – amerykanista, zajmujący się także tematem osób LGBTQ z perspektywy kulturoznawczej. Uliczne parady osób ruchów gejowsko-lesbijskich zaczęły się właśnie w USA i tam mają swoje korzenie. Jak rzeczywistość amerykańska może być porównywana do polskiej?

Anna Grodzka (Partia Zieloni) – polityczka, działaczka społeczna. Współzałożycielka i druga Prezeska Fundacji Trans-Fuzja. Jest także fundatorką zajmującej się współpracą środowiska LGBTQ z biznesem Fundacji LGBT Business Forum. Aktywistka nie tylko w na rzecz praw osób trans* ale także praw lokatorskich i pracowniczych.

prof. Ireneusz Krzemiński (Instytut Socjologii UW) – autor badania, którego wyniki opublikowano w tomie „Naznaczeni – mniejszości seksualne w Polsce – raport 2008″ (wyd. Instytut Socjologii UW). Badacz mniejszości, ekspert ds. antysemityzmu. Zajmuje się nowymi ruchami społecznymi, komentator wydarzeń społecznych i politycznych.

Łukasz Pałucki (Fundacja Wolontariat Równości) – jeden z dwóch głównych organizatorów Parady Równości od 2011 roku. Psycholog, aktywista, współtwórca pierwszych elektronicznych mediów kierowanych do osób LGBT. Jest Prezesem Fundacji Wolontariat Równości, która od 2012 roku odpowiada za Paradę Równości.

Agnieszka Weseli/Furja (Inicjatywa POMADA) – współtworczyni inicjatywy POMADA – festiwalu niezależnej polskiej kultury nieheteronormatywnej, powstałego w 2010 roku jako alternatywa Parady Równości i EuroPride. Działaczka na rzecz praw mniejszości, aktywistka, historyczka seksualnosci.

Debatę poprowadzi Jej Perfekcyjność, Prezesa Queer UW.