Powojenne Niemcy a stosunki homoseksualne, czyli ,,Wielka Wolność” na tapecie Queerowego Klubu Filmowego.

7 grudnia 2023 roku odbył się kolejny pokaz filmowy Queerowego Klubu Filmowego!


Podczas spotkania miałyśmy_eliśmy okazję wysłuchać przedmowy do filmu, którą wygłosiła dra Joanna Ostrowska. Nasza gościni opowiedziała o realiach, w jakich musieli żyć bohaterowie oglądanego przez nas filmu ,,Wielka Wolność”. Tytuł pochodzi od jednej z ulic w Hamburgu, który zresztą wraz z jego nieheteronormatywną społecznością były inspiracją dla twórców produkcji. Czynnikiem kluczowym dla życia głównych postaci ,,Wielkiej Wolności” był paragraf 175 – on i jego bliźniacze wersje np. austriacki paragraf 129 penalizowały stosunki jednopłciowe zarówno między mężczyznami, jak i kobietami. Co ważne, w trakcie trwania zaborów kodeks obowiązywał także w Polsce. Penalizacja homoseksualności w naszym kraju nie odbywała się jedynie na mocy kodeksów karnych państw zaborczych. Od 1932 roku na mocy Kodeksu Makarewicza karana była homoseksualna prostytucja.


Cieszy nas rosnąca popularność tematu zapomnianych ofiar nazizmu – to ważne, by podnosić świadomość i wiedzę w Polsce – kraju tak dotkniętym przez totalitarny system.


Asiu jeszcze raz bardzo dziękujemy za przekazaną nam wiedzę oraz poświęcony czas, oraz Wam drogie osoby uczestniczące w spotkaniu za zainteresowanie!