Homoseksualność w nazistowskich Niemczech a paragraf 175.

W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęca się tematowi różowych trójkątów, czyli homoseksualnych więźniów obozów koncentracyjnych. Prawnym aspektem, który penalizował homoseksualne stosunki między mężczyznami, był paragraf 175, który obowiązywał w Niemczech do 1871 do 1994 roku.

O filmie:
Jest rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację. W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje. Po niemal ćwierci wieku odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Nasza gościni:
Dra Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralną. Porusza problematykę zapomnianych ofiar nazizmu – ofiar przemocy seksualnej oraz osób nieheteronormatywnych.

Qeerowy Klub Filmowy:
Queer UW zaprasza na pokazy filmowe na Uniwersytecie Warszawskim. Chcemy zaprezentować Wam pozycje ważne, ciekawe, zabawne lub po prostu warte obejrzenia. Nasze filmy poprzedza przedmowa zaproszonych osób.

Pokaz odbędzie się 7 grudnia o godzinie 19:00 w sali 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów UW na Małym Dziedzińcu Kampusu Głównego UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Wstęp wolny.


Wydarzenie dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.