Ukraine Is Queer – w kwietniu zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych z Ukrainy

To wyjątkowa edycja naszego Queerowego Klubu Filmowego. Wraz z LGBT+ Film Festival zapraszamy 13 kwietnia o 19:00 na UW. Po pokazie odbędzie się spotkanie z zaproszonymi gościniami.

Ukraińska kinematografia rozkwitła w ostatnich latach, a kino queerowe stało się jej ważną i nieoddzielną częścią. Poniższy program pozwala wybrzmieć nowym, queerowym głosom z Ukrainy, które mają potencjał stać się ważną częścią zarówno ukraińskiej jak i światowej sceny filmowej. Jako, że większość produkcji została wstrzymana przez wojnę, ich przyszłość jest niepewna i potrzebują wsparcia, by ich głosy nie ucichły.

Ten wybór filmów z kraju, który strzeże demokratycznego świata przed horrorem wojny, pokazuje jak zmieniła się sytuacja osób LGBT+ w Ukrainie po inwazji Rosji: od poszukiwania siebie, walki o swoje prawa i poprawę życia do walki o przetrwanie. Osoby LGBT+ wstępują w szeregi wojska, wolontariuszy_ek oraz innych osób walczących o istnienie Ukrainy, a ich jedność daje nadzieję.

W projekcji i rozmowie po udział wezmą:
– Michelle Savishina – bohaterka filmu „I Am Michelle”
– Olena Siyatovska – reżyserka filmu „I Am Michelle”

▪ I Am Michelle

Dwudziestoletnia transdziewczyna mieszkająca w Kijowie powraca w rodzinne strony, do wioski w zachodniej Ukrainie, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, którzy jako pierwsi zaakceptowali jej tożsamość. Wspominając dotychczasowe życie, uwięziona gdzieś pomiędzy rzeczywistością a marzeniami, zaczyna rozumieć, że jej największym pragnieniem jest zostać matką.

reżyseria: Olena Siyatovska, scenariusz: Simon Mozgovyi, Olena Siyatovska, produkcja: Ukraina, Holandia 2022, czas: 21 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie/angielskie
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=1VhlodTAB5U

▪ Homo Deus. Divine Human

Ulya i Nazar szukając ustronnego miejsca na miłosne igraszki wchodzą na dach – zauważają tam mężczyznę, który chce z niego skoczyć. Udaremniając samobójstwo spostrzegają, że mężczyzna jest pod wpływem psychotropów. Dziewczyna nalega, by nie zostawiać mężczyzny w tym stanie samego. Przez 24 godziny opiekują się Ilyą. Ten dzień odmieni życie całej trójki.

reżyseria i scenariusz: Julia Deglina, obsada: Mariia Shtofa, Arthur Aliiev, Danylo Kamenskyi, muzyka: Yuriy Bulichov, zdjęcia: Ilya Mikhaylus, produkcja: Ukraina 2021, czas: 20 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cKMxg3jQEvQ

▪ Pride is Not Available in Your Region

W 2021 roku w Kijowie przed siedzibą prezydenta odbył się performance „Reyvakh Pride”. Jego celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na kwestie bezpieczeństwa osób LGBT+, stronniczości policji oraz braku wszczętych postępowań wobec działań radykalnych grup naruszających dobra queerowych społeczności. Wydarzenie miało stać się corocznym eventem jednak wojna zniszczyła te plany. W 2022 roku Parada Równości w Kijowie nie mogła się odbyć z powodu trwającej wojny, odbyła się w Warszawie. To była pierwsza w historii Parada Równości połączona z ukraińską Kyiv Pride.

reżyseria: Yura Dvizhon, scenariusz: UkrainePride, obsada: Arthur Vovchenko, Anton Ganichev, Anna Ustinova, Alem Elina, Oleksander Kosiakov, Marysia, Mariia Ashera, Pavlo Fedchenko, Oliver Popov…, muzyka: Koloah „Millennium sun”, zdjęcia: Kostiantyn Bibliuk, produkcja: Ukraina 2022, czas: 3 minuty, gatunek: wideoklip, napisy: polskie/angielskie

▪ Ukrainian Queer Fighters for Freedom

24 lutego o godzinie 6:31 zadzwonił do mnie mój partner i powiedział: „nie panikuj, proszę, ale zaczęli bombardować Kijów”. W tym momencie rozpoczęła się nowa rzeczywistość, pełna grozy i bólu. Dokument ten opisuje życie queerowych osób w dotkniętej wojną Ukrainie. Pokazuje ich walkę o wolność.

reżyseria: Anzhelika Ustymenko, scenariusz: Rebel Queers, produkcja: Ukraina 2022, czas: 30 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie/angielskie
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=3lAbTrR4zB4