Faszyzm kontra Marsze Równości – debata na koniec sezonu marszowego

Październik kończy siedmiomiesięczny sezon paradowo-marszowy w Polsce. Tegoroczny obfitował nie tylko w rekordową liczbę tych wydarzeń ale też w niespotykane przejawy agresji.

Zamieszki, które wybuchły w Białymstoku podczas organizowanego tam Marszu Równości stały się dla wielu osób wydarzeniem granicznym, które zdarło zasłonę niewinności ze skrajnych ruchów prawicowych. Przemoc, jaka wydarzyła się w mieście uniemożliwiła nawet obserwatorom sporządzenia raportu ze zgromadzeń publicznych. Stanowisko w sprawie zajął też Rzecznik Praw Obywatelskich i wiele innych instytucji.

Październik kończy długi sezon Marszy Równości w Polsce. Nasza debata ma na celu podsumowanie tegorocznych wydarzeń oraz wypracowanie propozycji teoretycznego i praktycznego badania zjawiska w związku z zaistniałymi zmianami. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie o funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego w perspektywie rosnącego zagrożenia przemocą w sferze publicznej. Uniwersytet wydaje się najlepszą, neutralną przestrzenią do prowadzenia takich dyskusji. Jest też miejscem, gdzie bada się na co dzień wspomniane zjawiska i tym bardziej pełnić powinien rolę facylitatora.

Zapraszamy na debatę, której gościniami_ćmi będą:

  • prof. Ireneusz Krzemiński (Instytut Socjologii UW)
  • Katarzyna Rosińska (Marsz Równości w Białymstoku)
  • Artur Maciejewski (Marsz Równości w Krakowie)
  • Miko Czerwiński (Amnesty International)

Debatę poprowadzi Anton Ambroziak (OKO.press)

Wydarzenie na facebooku tutaj.

Zapraszamy do budynku Samorządu Studentów UW (Kampus Główny UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) do sali 200 (II piętro) już 17 października o 16:00!

fot. Jej Perfekcyjność, materiały prasowe