Grube czy podniecające? – zapraszamy na otwarte seminarium naukowe

W poniedziałek 14 marca o 16:30 zapraszamy na Uniwersytet Warszawski na otwarte seminarium naukowe „Grube czy podniecające? Perspektywa fat studies w kontekście tworzenia norm cielesności i seksualności”.

Wydarzenie na facebooku: tutaj.

Czas: poniedziałek 14 marca 2016, 16:30-18:00

Miejsce: Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Mały Dziedziniec, sala 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów UW (za bramą główną w prawo)

O seminarium:

Co jest ładne a co nie? Dlaczego grube jest nieatrakcyjne? Kogo podnieca jedzenie? Perspektywa studiów nad grubas(k)ami szuka odpowiedzi nie tylko na to, co jest normą ale i skąd bierze się norma, kto o niej decyduje i dlaczego ukształtowała się tak a nie inaczej.

Ty grubasie – to nadal jedno z najbardziej obraźliwych określeń, jakich używa się, chcąc ubliżyć drugiej osobie. I choć – jak wskazują dane medyczne i epidemiologiczne – cały świat tyje na potęgę, ideałem sylwetki pozostaje szczupłe, smukłe, powabne ciało. Znajdujemy coraz więcej sposobów na weryfikację tego, ile tkanki tłuszczowej zawierają nasze organizmy ale i szacowania tego, ile jej mieć powinny.

Fat studies to interdyscyplinarne studia badań nad grubas(k)ami, które mierzą się i konfrontują kulturalnymi obostrzeniami dotyczącymi pojęć „grubości” oraz „grubego ciała”. Ich zadaniem jest eksploracja grubych ciał – ich życia, kształtowania i wpływu na świat ale i tworzenie paradygmatów, które pozwolić mają na akceptację grubości w kulturze masowej. Fat studies używają rozmiaru grubego ciała jako punktu startowego do analizy teoretycznej i wyjaśnienia tego, jak społeczeństwa i kultura (w przeszłości ale i obecnie) opisują, konceptualizują wszystkie ciała oraz jakie polityczne/kulturowe znaczenia przypisane są do każdego z ciała. Fat studies przypominają nam, że wszystkie ciała mają wpisany w siebie strach i nadzieje kultury, w której się znajdują – a emocje te są często źle interpretowane jako „obiektywne fakty” i „biologiczna prawa”. Co chyba jednak najważniejsze, to że fat studies upierają się, że odkrycie grubego ciała może być tak fundamentalne i kształtujące światopoglądowo jak inne tożsamości badane przez akademiczki_ków i prezentowane przez media.

Naszymi gośćmi będą:

Magdalena Gajda (Fundacja Od-Waga, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce)
Specjalistka ds. public relations, komunikacji społecznej oraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), a także dziennikarka prasowa i internetowa – felietonistka, reportażystka i sprawozdawca sejmowy (specjalizacje: zdrowie, społeczeństwo – w tym osoby z niepełnosprawnościami). Autorka ok. 2 tys. artykułów, a także książki pt. „Cel: zdobyć i utrzymać pracę” – poradnika dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Współautorka publikacji pt. „O seksualności osób niepełnosprawnych” – wydawca: Instytut Rozwoju Służb Społecznych. W 2008 r. laureatka nagrody prasowej Głównego Inspektora Pracy za propagowanie w mediach problematyki zatrudnienia osób niepełnosprawnych i prawa pracy. Od 2003 r. związana zawodowo ze środowiskiem organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Magdalena Gajda od dzieciństwa choruje na otyłość olbrzymią. Dwukrotnie poddała się zabiegom chirurgicznego leczenia otyłości – 1996 r. (metoda Masona) i 2010r. (gastric bypass).

mgr Joanna Wróbel (Uniwersytet Gdański)
Jest polonistką i terapeutką pedagogiczną, doktorantką na Filologicznych Studiach Doktoranckich UG. Publikuje artykuły z zakresu gender studies, obecnie kończy doktorat o kobietach w polskich serialach codziennych. Na co dzień jest przede wszystkim nauczycielką. Do Fat Studies zbliżyły ją przekonania i życiowe doświadczenie.

Marcin Zamorowski (Stowarzyszenie Bears of Poland)
Lat 39, z zawodu dietetyk. Pracuje jako szef kuchni. Zdobył tytuł Mr.Bear Poland 2015. Przez rok reprezentował Stowarzyszenie Bears of Poland w Polsce i zagranicą. Obecnie, jako członek zarządu Stowarzyszenia, reprezentuje je w różnych przedsięwzięciach i spotkaniach w organizacjach LGBT.

Wstęp wolny.
Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.