Rusza Badanie sytuacji osób LGBTQ studiujących na UW

To druga edycja badania, które po raz pierwszy przeprowadzono 5 lat temu. Do wypełnienia ankiety zapraszamy wszystkie osoby, które studiują aktualnie na Uniwersytecie Warszawskim.

–> Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Celem badania jest zebranie podstawowych informacji, na temat osób LGBTQ, które studiują na Uniwersytecie Warszawskim. Ankietę wypełnić mogą anonimowo wszystkie osoby, które posiadają status studenta uczelni. Ankieta dostępna jest na stronach Queer UW (www.queer.uw.edu.pl) przez miesiąc.

– W ankiecie brać udział mogą nie tylko osoby LGBTQ, bowiem zależy nam także na informacjach od świadków i osób heteronormatywnych, które także mogą spotkać się z zachowaniami homo-, bi- i transfobicznymi. Nie trzeba być gejem lub lesbijką, by z powodu posądzenia o nieheteronormatywność być gorzej traktowaną i traktowanym – wyjaśnia Jej Perfekcyjność, Prezes Queer UW.

Internetowa ankieta to dopiero początek. W ramach badania, podobnie jak 5 lat temu, wykonane zostaną także wywiady pogłębione z osobami LGBTQ, które studiują na uczelni. Aktualnie – do końca lutego – trwa rekrutacja osób, które przeprowadzą rozmowy. Na otwarte zaproszenie Queer UW odpowiedziało już wiele osób. Spośród nich zostaną wybrane najlepsze. Po odpowiednim szkoleniu będą mogły rozpocząć poszukiwanie rozmówczyń i rozmówców.

Wyniki całego badania zostaną ogłoszone na konferencji naukowej „Strategie queer 2″, którą zaplanowano na 2-3 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim. Konferencja odbywa się w pięć lat po pierwszej edycji i – zarazem – jest piątą rocznicą powstania Queer UW. Swoje dziesiąte urodziny podczas wydarzenia świętować będzie także czasopismo naukowe „InterAlia” ale także Ośrodek Studiów Amerykańskich, który kończy w tym roku 40 lat. Nie bez znaczenia jest fakt, że konferencja wypada w roku dwusetnych urodzin Uniwersytetu Warszawskiego.

Poprzednia edycja badania zakończyła się olbrzymim sukcesem – w internetowym badaniu udział wzięło prawie 500 osób a raport „Przemilczane, przemilczani” cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Aktualnie można zapoznać się z nim w wersji elektronicznej tutaj.