Niepełna sprawność, pełna seksualność – zapraszamy na seminarium naukowe

Mamy przyjemność zaprosić na seminarium „Niepełna sprawność, pełna seksualność. Ostatnie tabu, czyli o seksualności osób z niepełnosprawnością”. Seminarium połączone będzie z pokazem filmu dokumentalnego „The last taboo” oraz przedmową prof. Moniki Płatek i dra hab. Jacka Kochanowskiego.

Na seminarium zapraszamy we wtorek 17 marca o godzinie 16:30 do sali 200 w budynku Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 24). Wstęp wolny.

Wydarzenie facebookowe TUTAJ.

Wystąpienia na seminarium

Prof. Monika Płatek „Seks prawnie zakazany
Jeśli człowiek z racji tego, że jest człowiekiem ma godność i prawo do autonomii to jej elementem jest autonomia seksualna. Wymaga to dla jej zaistnienia jednoczesnego spełnienia trzech warunków: wewnętrznej możliwości, by czynić odpowiedzialne, dojrzałe, racjonalne wybory; zewnętrznej wolności od nacisków i ograniczeń oraz fizycznej nietykalności osoby. W tym sensie więc tam, gdzie dochodzi do zbliżenia bez zgody jednego z uczestników/uczestniczek relacji seksualnej mamy prawo mówić o seksualnym nadużyciu.
Autonomia seksualna wymaga dojrzałości i świadomości. Kiedy więc ustawodawca może zasadnie utrzymywać, że seks nie przystoi? I czy przeszkody techniczne wynikające z ograniczeń ruchowych są wystarczającym powodem, by seksu człowieka pozbawić? I jeśli nie, to czy jest to sprawa jednostkowa czy jednak społeczna? A jeśli rzecz dotyczy nie tyle niesprawnego ciała, co umysłu, który jako niesprawny oceniamy? Co wtedy? Jak się ma obowiązujące prawo do godności i autonomii człowieka obiecanej w art. 32 Konstytucji RP?
Prof. Monika Płatek kieruje Zakładem Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Dr hab. Jacek Kochanowski „Crip studies. Badania nad niepełnosprawnościami z perspektywy queer„:
Czy doświadczenie nienormatywności płciowej i seksualnej oraz doświadczenie „niepełnosprawności” mają punkty styczne? Badania z zakresu queer disability studies pokazują, jak ich wiele. Te dwie perspektywy łączy sprzeciw wobec określeń normatywnych, esencjalnej terminologii medycznej, a przede wszystkim – sprzeciw wobec stygmatyzowania i marginalizowania doświadczeń nienormatywności. Zapraszam na krótką podróż w odkrywaniu ciała nienormatywnego. 
Dr hab. Jacek Kochanowski jest kierownikiem Studium Badań Społecznych nad Seksualnością Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed pokazem filmowym Aleksandra Polowska zaprezentuje także recenzję książki C. Silverberg, M. Kaufman i O. Fran „Pełnosprawni! Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnością, chronicznym bólem i chorobą” (wyd. Czarna Owca 2013).  Książka oprócz konkretnych wskazówek dotyczących technik i pozycji seksualnych, zawiera porady dotyczące tego jak szukać partnerów seksualnych, jak rozmawiać o swoich potrzebach, obawach i niepełnosprawności. Autorki próbują odpowiedzieć na szereg praktycznych pytań, takich jak: „Czy można używać prezerwatywy z cewnikiem?” czy też „Jak uprawiać seks na wózku inwalidzkim?”.

 

O filmie

„The Last Taboo” porusza kwestie „ostatniego tabu”, czyli seksualności osób z niepełnosprawnością. W pierwszych minutach filmu słyszymy opowieść jego autora, 26-letniego Freemana: „Nigdy nie czułem się pewnie, jeśli chodzi o moją seksualność. To zawsze była taka dziwna rzecz, którą bardzo chciałem odkryć. Żeby naprawdę zrozumieć siebie, musisz doświadczyć dotyku innej osoby. Któregoś razu dziewczyna, która była moją przyjaciółką, dała mi takie doświadczenie i to zmieniło sposób, w jaki postrzegałem swoją własną seksualność. Wtedy po raz pierwszy poczułem się atrakcyjny”.

Dopiero z następnych kadrów dowiadujemy się, że Freeman ma porażenie mózgowe i jest osobą niepełnosprawną. Prolog do swojego filmu kończy słowami: „Cały czas miałem pytania. Dlatego postanowiłem dowiedzieć się, dlaczego jest to postrzegane jako ostatnie tabu”.

Ton, w jakim nakręcony został „The last taboo”, jest daleki od niesmaczności. Jego fabuła oparta jest na szeregu rozmów z kilkorgiem osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, przeplatanych wypowiedziami poruszającego się na wózku autora książki „Niepełnosprawność i sztuka całowania”. Bohaterowie są filmowani w codziennych sytuacjach: w domu, parku itd., w związku z czym widz ma okazję zobaczyć w praktyce, na czym polegają ich przypadłości. Zanim przejdą do pikantniejszych historii, najpierw sami tłumaczą, czym jest dla nich niepełnosprawność. Dodatkowym, niewątpliwym atutem obrazu są skomponowane przez Polaka delikatne melodie, które spokojnie wprowadzają widza w intymny świat filmu i jego bohaterów.

„W łóżku wszyscy są sprawni” – to hasło przyświecające twórcom filmu z Outcast Productions. „Ostatnie tabu” opowiada porywającą i wzruszającą historię sześciu osób z różnymi fizycznymi niepełnosprawnościami i pełnosprawnego byłego partnera jednej z nich. Bohaterzy i bohaterki filmu dzielą się swoimi poglądami dotyczącymi intymności, związków, opowiadają o tym czego się nauczyli i nauczyły o sobie, dzięki swoim doświadczeniom. „Ostatnie Tabu” zmusza nas do wyjścia poza swoją strefę komfortu i przemyślenia stereotypów dotyczących niepełnosprawności, tożsamości, płci, pociągu, piękna i seksualności.

Scenariusz i reżyseria: Alexander Freeman; produkcja: Anne Scotina, Andrew Christenson, Alexander Freeman, Gabriella Iarrobino; montaż: Ryan Egan; ścieżka dżwiękowa: Miro Kepinski, Dan Barrenechea, Caleb Williams.