Marginesy seksualności w centrum działalności – fotorelacja

Ponad 50 osób przybyło na spotkanie „Marginesy seksualności w centrum działalności”. Głównym punktem spotkania był pokaz filmu „BDSM: It’s Not What You Think!” połączony z komentarzem dra hab. Jacka Kochanowskiego. Na koniec posłuchać można było o działalności Queer UW.

Film przedstawia ruch BDSM z perspektywy samych osób zaangażowanych w tego typu praktyki. W ten sposób reżyser mierzy się ze stereotypami i uprzedzeniami, które często dotyczą osób angażujących się w praktyki sado-masochistyczne. Bohaterki i bohaterowie opowiadają o swoich doświadczeniach oraz o tym, czym dla nich jest BDSM. Zwracają uwagę na rzeczy, o których zapomina się często, znając społeczność tylko z przekazów pornograficznych. Wszystkie i wszyscy podkreślają ogromne znaczenie czułości, zaufania i konsensualności w praktykach bondage, domination, sado-maso. Mają świadomość prekoncepcji, które mają osoby spoza środowiska BDSM na temat tego, co robią osoby zaangażowane w te praktyki, ale za pomocą krótkiego filmu dokumentalnego chcą powiedzieć, jaka jest ich prawda na ten temat.

Niespełna półgodzinny film zawiera rozmowy z wieloma osobami – samotnymi jak i żyjącymi w związkach – które na swoim przykładzie dzielą się bardzo intymnymi doświadczeniami. Atmosfera intymności udzieliła się także przybyłym na spotkanie studentkom, studentom i pozostałym gościom.

Po filmie dr hab. Jacek Kochanowski opowiedział o tym, dlaczego tak ciekawym zjawiskiem jest BDSM. Zwrócił uwagę na ograniczenia, jakie społecznie nakłada się na seksualność i na „hierarchię stosunków seksualnych” istniejącą w świadomości społeczeństw zachodnich. Zgodnie z jej logiką, im dalej od monogamicznego, prokreacyjnego i heteroseksualnego stosunku, tym łatwiej nadajemy takim relacjom łatę „niewłaściwych”. J.Kochanowski opowiedział w tym kontekście o nowopowstałym Ośrodku Badań Społecznych nad Seksualnością ISNS UW, którego pracami kieruje. Zastanawiał się nad tym, jak istotne jest badanie seksualności i łamanie pewnych społecznych przekonań dotyczących tego jak „powinno wyglądać” życie seksualne. Jego zdaniem taka rola stoi właśnie przed akademią i przed osobami studiującymi.

Na koniec wszystkie zainteresowane osoby mogły dowiedzieć się, czym zajmuje się Queer UW i jakie są plany organizacji na najbliższe miesiące. Kilka osób skorzystało z okazji i dołączyło do grona członków i członkiń organizacji.

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.