K.Ł.A.M.S.T.W.O. – pokaz filmu „L.I.E.” z przedmową dr. hab. Jacka Kochanowskiego

Zapraszamy serdecznie na pokaz filmu „L.I.E.” z przedmową dr. hab. Jacka Kochanowskiego w czwartek 9 maja 2013 o godzinie 18:00 w budynku Samorządu Studentów UW (Mały Dziedziniec UW, ul. Krakowskie Przedmieście 24).

Pokaz wyłącznie dla widzów pełnoletnich! Wstęp wolny.
Wstęp do pokazu wygłosi dr hab. Jacek Kochanowski.

Wydarzenie facebookowe TUTAJ.

Film pokazywany w Polsce po raz drugi! (Pierwszy raz w 2002 roku.)

Trudny, prowokujący, porywający, przerażający, ciekawy, smutny, prawdziwy, swawolny, wesoły… Taki jest film „L.I.E.”. L.I.E. to skrót od Long Island Expressway, czyli drogi wylotowej z Nowego Jorku łączącej wschodnią i zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Na tej autostradzie zginęło wiele osób, w tym matka głównego bohatera, tutaj też zaczyna się i kończy film Michaela Cuesty. Howie Blitzer ma piętnaście lat i choć wychowuje go ojciec, chłopak czuje się samotny. W domu jest już nowa „mamusia” i ojciec, zajęty „budowaniem” nowego związku, nie zauważa problemów związanych z dojrzewaniem swojego syna. To bardziej niebezpieczny okres w życiu młodego chłopaka. Howie zaprzyjaźnia się z Garym i jest to pierwszy krok w kierunku piekła. Gary bowiem nie należy do grzecznych dzieci, ale też obaj chłopcy rozumieją się znakomicie i ich przyjaźń wydaje się szczera. To dzięki Gary’emu Howie pozna Wielkiego Joe, byłego żołnierza Marines i pedofila. Tu mogłaby się wydarzyć tragedia, ale Howie zaczyna cytować swoje wiersze, które na Wielkim Joe robią spore wrażenie. Obaj się do siebie zbliżają, ale nie ma tutaj mowy o nieprzyzwoitym zachowaniu. Oto Joe „odnalazł” syna, a Howie upragnione ciepło ojcowskiego uścisku. Obaj wydają się sobie potrzebni, a chłopak dzięki temu spotkaniu stanie się silniejszy. Tylko skromne niezależne kino w USA może sobie pozwolić na taką, niepopularną opowieść.

Niezależna produkcja Michaela Cuesta została bardzo wysoko oceniona w Ameryce, przede wszystkim za poruszającą rolę Briana Coxa. Film zdobył wiele nagród i nominacji, w tym do Independent Spirit Award (nagrody dla debiutanta Paula F. Dano i producentów).

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.