Kody Genderu – seminarium naukowe

O co chodzi z tym genderem? Co właściwie znaczy to słowo? Skąd się wzięło? Dlaczego nie wolno/trzeba się go bać? Komu najbardziej na nim zależy? Jak go używać? Dwudniowe wydarzenie „Kody Genderu” spróbuje odpowiedzieć na te pytania.

Zapraszamy we wtorek 17 grudnia o 18:30 na pokaz filmu „Codes of Gender” z przedmową oraz na seminarium naukowe „Kody Genderu” w czwartek 19 grudnia o 16:30.

Podczas seminarium naukowego wybitne naukowczynie i wybitni naukowcy ale także bardziej początkujące w kwestii gender studies osoby spróbują odpowiedzieć na szereg pytań związanych ze słowem-kluczem. Nie tylko zastanowią się nad tym, skąd się wzięło słowo gender w języku polskim i jak narodziła się idea genderu na Zachodzie, ale także spróbują odpowiedzieć na pytanie o przyczyny aktualnego dyskursywnego umieszczenia gender w Polsce.

Program seminarium:

  • dr Adam Ostolski (Instytut Socjologii UW) „Trzy pojęcia gender: ‘płeć kulturowa’, relacje władzy i wojna cywilizacji”
  • mgr Agata Loewe „Psychologiczna praca z genderem i seksualnością, czyli co mamy ‘w pakiecie’”
  • mgr Agnieszka Kotwasińska (Ośrodek Studiów Amerykańskich UW) „Performatywność, czyli dlaczego płci nie da się zmieniać jak rękawiczek”
  • Krzysztof Jarocki (Instytut Socjologii UW) ”Dlaczego studentki nie angażują się w politykę? Analiza raportu Kobiety Samorządu”
  • dr hab. Jacek Kochanowski (Podyplomowe Studia Gender Studies ISNS UW) „Gender, queer i widzialność marginesu”
  • dr Tomasz Basiuk (Ośrodek Studiów Amerykańskich UW) ”Nieciągłości w tezach queer”

Miejsce: sala 200 (II piętro) w budynku Samorządu Studentów UW, Mały Dziedziniec UW, ul. Krakowskie Przedmieście 24

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.

Wydarzenie na facebooku.