Diversity pays! Różnorodność się opłaca! – call for papers

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji „Diversity pays! Różnorodność się opłaca!”. Do 20 stycznia 2013 czekamy na zgłoszenia. Sama konferencja zaplanowana jest na 7-8 marca 2013.

[ Opis konferencji ]

Zainteresowanie akademiczek i akademików różnorodnością i wkluczaniem w miejscu pracy (dotyczące takich aspektów jak płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, niepełnosprawność, orientację seksualną, wiek, religię) związane jest z fundamentalnymi zmianami, jakie zachodzą w społeczeństwach na całym świecie. Wezwania do większej otwartości kierują do nas osoby publiczne, liderzy przemysłu i grupy lobbystów. W krajach nazywanych „rozwiniętymi” liczba różnorodnych grup w miejscach pracy rzeczywiście odnotowała ogromny wzrost. Nierówności w instytucjach i społeczeństwach stają się bardziej widoczne, gdy weźmiemy pod uwagę, jakie warunki stawiane są grupom osób wkluczanych. Tym bardziej istotne wydaje się zgłębianie tematu – badanie nie tylko liczb, ale i retoryki, jaka tworzona jest wokół różnorodności i inkluzywności tak, by jeszcze trafniej identyfikować mechanizmy, które uprawomocniają głosy milczących mniejszości w coraz bardziej zróżnicowanych instytucjach.

Poza tym, że różnorodność i inkluzywność są kwestiami sprawiedliwości społecznej, są także postrzegane jako klucz do sukcesu w biznesie. Niektóre z firm zaczynają już zarządzać różnorodnością i tworzą programy inkluzywności, które mają wspierać ale i efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby. Prorocy zarządzania różnorodnością podkreślają korzyści z niej płynące, zwracając uwagę na możliwość czerpania z różnorodnych zasobów rynku pracy ale i kierowania produktów i usług do nowych grup odbiorców.

Specyficzna sytuacja Europy Środkowo-Wschodniej (Polski w szczególności) wydaje się być spowodowana chęcią (a czasem korporacyjną koniecznością) naśladowania wzorców dostarczanych przez największych rynkowych graczy na świecie ale i trudnością w zaakceptowaniu szeroko rozumianej różnorodności w homogenicznym społeczeństwie. Imigracja i otwarcie rynku pracy sprawiają, że zjawiska te zaczynają przybierać na sile.

Podstawowym celem konferencji jest poddanie refleksji styku idei różnorodności i inkluzywności z biznesem i ekonomią. Choć niewiele jest polskich prac na ten temat, zgromadzić chcemy w jednym miejscu badaczki i badaczy zajmujących się tym obszarem tak teoretycznie, jak i w trakcie badań empirycznych. Zestawienie ich z zaproszonymi zagranicznymi gośćmi da możliwość skonfrontowania nie tyle wyników, co metodologii i perspektyw.

Pierwszy dzień konferencji zgromadzić ma praktyków – osoby zajmujące się w polskich firmach zarządzaniem i wdrażaniem różnorodności.

Po konferencji planowane jest wydanie specjalnego numeru młodego czasopisma naukowego „The American Dream” poświęconego tematyce, w którym ukazać się mogą – po weryfikacji przez redakcję – wystąpienia uczestniczek i uczestników konferencji.

Nie przewiduje się opłaty konferencyjnej.
Referaty wygłaszane będą w języku polskim i angielskim.

[ Zgłoszenia i terminy ]

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń w postaci formularza dostępnego on-line na stronie tnij.org/DiversityPaysZgloszenie do 20 stycznia 2013.
Termin powiadomienia o przyjęciu referatu:  30 stycznia 2013.
Konferencja planowana jest na 7-8 marca 2013 w Warszawie.

[ Kontakt i pytania ]

Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie Queer UW – www.queer.uw.edu.pl. W razie jakichkolwiek pytań, zachęcamy do wysyłania ich na adres diversity@queer.uw.edu.

[ Organizator konferencji ]

Queer UW

[ Współpraca ] (do potwierdzenia)

Fundacja LGBT Biznes Forum
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
„The American Dream”
Ambasada Stanów Zjednoczonych
Ambasada Królestwa Niderlandów