Emancypacja LGBT. Strategie polskie i francuskie

Queer UW i Ośrodek Kultury Francuskiej mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Frédériciem Martelem i młodymi działaczkami i działaczami LGBT. Pokaz filmu i debata „Emancypacja LGBT. Strategie polskie i francuskie” odbędzie się w sobotę 17 marca o godzinie 11:00 w Nowym Wspaniałym Świecie (ul. Nowy Świat 63).

Frédéric Martel to pisarz, doktor socjologii oraz dziennikarz rozgłośni France Culture. Kieruje kulturalnym portalem internetowym nonfiction.fr. Autor książek: Różowe i czarne: homoseksualiści we Francji od 1968 r. (wyd. Seuil, 1996) oraz Długi Marsz gejów (wyd. Gallimard, 2002).
Badacz i  aktywista po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Korzystając z tej okazji, zaprosiliśmy go do udziału w dwóch spotkaniach.

Emancypacja LGBT. Strategie polskie i francuskie

data: 17 marca 2012, sobota, 11:00
miejsce: Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63)

udział biorą: Frédéric Martel, Łukasz Pałucki (Fundacja Wolontariat Równości), Adam Szałucha (Stowarzyszenie bez!miar), Wojtek Szot (Miłość Nie Wyklucza), Agnieszka Weseli Furja (Pomada)
moderator: Piotr Pacewicz (Gazeta Wyborcza)

projekcja fragmentu filmu: „Niebieski, biały, różowy” w reż. Yves Jeuland („Lata czerwone”) na podst. książki Frédérica Martela

Dość teorii, czas na praktykę. Opowiadający historię powstania współczesnych francuskich ruchów LGBT film „Niebieski, biały, różowy” będzie punktem wyjścia dyskusji młodych polskich działaczek i działaczy podczas spotkania z weteranem ruchów emancypacyjnych gejów i lesbijek we Francji. Spróbujemy się dowiedzieć, jakie pomysły na kreowanie zmiany społecznej mają aktywne w Polsce osoby i jak ma się to do doświadczeń francuskich. Czy istnieją jakieś punkty wspólne? Czy są jakieś konkretne tematy, pojęcia, zjawiska lub dylematy, które wykorzystano we Francji, a które mogą okazać się przydatne tutaj? Jak odmienność kulturowo-religijna dwóch krajów wpływa na konieczność stosowania innych działań? Czy Polskę i Francję rzeczywiście tak wiele dzieli w kwestii emancypacji ruchów gejowsko-lesbijskich?

Tłumaczenie symultaniczne, wstęp wolny.